Welcome to Flightinfo.com

  • Register now and join the discussion
  • Friendliest aviation Ccmmunity on the web
  • Modern site for PC's, Phones, Tablets - no 3rd party apps required
  • Ask questions, help others, promote aviation
  • Share the passion for aviation
  • Invite everyone to Flightinfo.com and let's have fun

Living on the line question

Welcome to Flightinfo.com

  • Register now and join the discussion
  • Modern secure site, no 3rd party apps required
  • Invite your friends
  • Share the passion of aviation
  • Friendliest aviation community on the web

spike

Well-known member
Joined
Jul 19, 2002
Posts
49
How much do you spend in an average day, while flying the line, on food. I am on reserve and between tipping van driver's and eating 3 meals a day, it is vary hard financially. Please offer any suggestions.

What is good food to pack in rollaboard?

How to save money on road and eat well? (good protein low fat) etc..

Thanks, gaining a little weight and getting wider. Doooooh!
 
Ahh, finally a subject I am a certified expert on!

Pack some instant oatmeal packets in your rollaboard. You can buy a box of 45 for about $9 at Sam's club. Heat water in the hotel's or airplane's coffemaker, pour into a cup, stir & serve. Low fat, decent protein, a little high on the sugar.

Breakfast cost = 20 cents/day.

I buy a 3 1/2 lb. can of mixed nuts and a 5 lb. bag of raisins also at Sam's. Then I mix the two into ziplock bags to make my own trail mix. I'll stuff a ziplock bag into my flight case to munch on when I don't have time or money for lunch. The nuts have protein, raisins supply the carbohydrates. The nuts are a little high on fat, but tolerable in moderation. Very filling.

Lunch cost = $1.06/day.

Beef Jerkey works well to supply protein, and is very portable. Sodium is a little high, but fat and carbohydrates are low. Once again, Sam's club can supply you beef Jerkey in bulk relatively cheaply.

Snack cost = 50 cents/day.

Sam's also has what they call "energy bars". They're over in the bread area. Unlike most "energy bars" that are just candy bars marketed as overpriced heath food, these are actually made of whole-grain bread, with raisins, nuts, dates, etc. mixed in. Not great tasting, but decent nutrition. A couple will make a small meal.

Dinner cost = 75 cents.

I usually try to eat one good hot meal with vegetables every day. This usually requires a trip to a restaurant. Fresh fruit takes up a lot of space, and usually doesn't survive beyond a day or two. You'll start to get funny looks if you pack bananas for more than a day, since the front half of the airplane will start to smell like them.

If you're down in florida on a quick turn, you can catch a couple of those lizzards that run around everywhere. Poke a stick through them, wedge the stick in the engine cowling, and roast them in the APU exhaust. If you're quick, you can start them roasting during your first walkaround, then pick them up when you go back out to check the fuel door after the airplane's been fueled. You haven't paid your dues enough if you haven't had diesel-flavored roasted gecko!
 
Albacore chunk white (starkist) tuna in the pouch, don’t try to live on it but it will work holding you over for a few hours. Always ask the front desk about continental breakfast, and local restaurant, sometimes they have coupons for a bit of a discount.


Regards
 
nutrition

First things first quit eating the snacks they give out on the plane. I used to eat like at least ten of those a day big mistake. Ditto on the protein powder. I like the EAS myoplex or the MET RX. I carry a backpack with my laptop in it but it has quite a bit of room for other stuff as well. I carry about six or eight one serving pouches of myoplex in my bag as well as a portable blender. The kind you stick down into a large cup. You can pick one up at walmart for about ten bucks. I drink about two protein shakes a day plus one or two regular small meals. The blender gets a few second looks at security but it is worth it. The soy protein powder seem to dissolve into water or milk better than the whey variety. Hope this helps.

Dairy Air
 
What about guys who have a workout routine? Can you still do that while on the road, or does your program suffer? Obviosuly the road isn't as good as the local gym, just curious.

Thanks
 

Latest resources

Back
Top