turpentyine
Well-known member
- Joined
- Aug 17, 2003
- Posts
- 119
care to elaborate?tathepilot said:god bless you.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
care to elaborate?tathepilot said:god bless you.
Off topic. Have to fly in next Wednesday to meet someone in Queens. Would Republic or Teteroborro be closer drive? Flushings is closed so that isn't an optionturpentyine said:Does anyone on here take lessons at this airport or am i the only one?
From a comment like that I figure you haven't been around there too long. I'm not into bashing in public. Just make the a/c you fly are safe.turpentyine said:care to elaborate?
Both actually.. some schools (at the time) would send an instructor or two over to "offer" deals to current students at other schools.. As for some of the individual schools, 2 that I worked for you had to "watch" your students like a hawk. More than once another instructor would arrange for my student to fly with him. You had to be careful on the scheduling too.. Your student got there early and you were #8 in the pattern.. By the time you hit the ground "your" student was #5 for t/o...I.P. Freley said:Don... What do you mean by "student stealing"? Do you mean instructors pilfering students from their fellow instructors or do you mean pilfering from other SCHOOLS?
Since I "use" to live there.. your on the money for all the comments above... It is expensive to live there and to train there.. Combined cost of an hour in the aircraft of $100-110 per hour for a 152 is painful, but if they have the money.. so be it.. $10 grand for a private is considered a decent deal... You forgot to mention though.. some of those flight schools on or at FRG were still paying thier own instructors less than $10/hr though.. Try to survive in LI on a flight instructors salary...I.P. Freley said:And as for how expensive it is at FRG, it's one of the most expensive areas of the country out there, even at the dividing line between Nassau County and "Cow Country". You have to go out past Coram to find housing, for instance, that most of the country would find acceptably priced. Of course I am consistently amazed that people freak out about how expensive the instructors' time is... They'll gladly pay $2/bottle for water that's no better than what you can get out of the tap, spend $50k on a truck that slurps $2/gal gasoline at the rate of one every ten miles, pay the lawn guys $50/hr+ to cut the grass, pay $80 for a half-hour massage, yet grumble at paying $40 an hour for a flight instructor. If you ask me, that's a STEAL.
It's amazing what junk people will pay out the butt for, but complain about paying for something else that's quality..I.P. Freley said:...They'll gladly pay $2/bottle for water that's no better than what you can get out of the tap, spend $50k on a truck that slurps $2/gal gasoline at the rate of one every ten miles, pay the lawn guys $50/hr+ to cut the grass, pay $80 for a half-hour massage, yet grumble at paying $40 an hour for a flight instructor. If you ask me, that's a STEAL.
...and as you say, it DEFINITELY makes sense.Tags68 said:For example, a friend flies out of Nassau flyers, and the instructor charges him for almost every minute they are together, which makes sense..